2023 aasta käsitööõlled

Cantognake Buffalo Trace BA

Cantognake Buffalo Trace BA

Imperial Stout

Õlle värvus – süsimust. Vahtu tekib vähe, aga siiski tekib.

Esimene aroom – nagu oleks värskelt tühjendatud bourboni vaati ise sisse kukkunud. Vaniljene, soe alkohol, palju tamme. Taustaks magusamaid pähkliseid ja rosinased noodid. Soojemalt lisandub ka šokolaad.

Esmamaitse on liköörne, tammene, rosinad vaniljega. Alkoholi loomulikult on tunda, aga seda aitab tasakaalustada õlle magus maitse. Järelmaitse pisut vürtsikas, kakao- ja vaniljeoad.

Tegemist on vägagi täidlase õlleda, kui seda üldse õlleks veel nimetada saab. Pigem naudiks seda jooki juba likööri pähe, konjaki klaasist ja kindlasti mitte liiga külmal temperatuuril.

Toitu siia kõrvale pigem ei soovitaks, pigem naudiks seda kummalist jooki pärast rammusat õhtusööki. Mõne šokolaaditrühvli aga ampsaks küll kõrvale.

Ainult andmed

ABV: 21% OG: NA FG: NA IBU: NA EBC: NA

Untappd Link

e-Pood

Old Sneaky

Old Sneaky

Imperial Old Ale Rum BA

Tallinn Craft Beer Weekendiks valminud õlu, mida on saadaval piiratud kogustes ka pudelitega.

Häguse olemisega tumepruun õlu, millel on väike, aga püsiv vahukiht.

Aroom on siin võimas, kohe pudeli avamisel täidab tuba soe ja magus rummikoogine lõhn. Siit leiab kõike alates mõnusast rukkileivast, vaniljest, rummist kuni mahlaste tumedate luuviljadeni.

Esmamaitse on üsna puuviljane. Domineerivad kirsid ja datlid, sekka musti ploome ja rosinaid. Keskmaitses tulevad esile tammevaadile iseloomulikud vaniljesed, röstisemad, šokolaadised maitsed. Järelmaitsesse jääb pikaks ajaks rummi soojendav mekk ning puuviljane mahlasus. Üldmulje on üsna magus, aga seda magusust tasakaalustab õlle võrdlemisi kõrge alkoholisisaldus.

Rummivaadi versioonis Old Sneaky on üks tohutult täidlane ja ohtlik tegelane, mida tasub loomulikult ühe korraliku rummikoogi kõrvale rüübata.

Serveerimissoovitus – kindlasti mitte tarbida liiga külmalt ega ka toatemperatuuril. Optimaalne temperatuur jääb vahemikku 10-14C kraadi.

Ainult andmed

ABV: 16% OG: N/A FG: N/A IBU: N/A EBC: N/A

Untappd Link

e-Pood

Sadness

Sadness

Imperial Brown Ale

Sünge tumepruun ja hägune õlu, sõrmepaksune vahukiht püsib hästi.

Aroom on väga jõuline – esimese hooga tuleb meeletus koguses kuivatatud tumedaid puuvilju – ploomid, datlid, rosinad. Taustalt leiab pisut tubakat, natuke ürdisust, iirist, näpuotsaga münti.

Esmamaitse on magus, algab mahlaselt – need samad kuivatatud puuviljad, mis muutuvad tasapisi karamellisemaks. Keskmaitses tuleb juba mängu röstisem noot, kohviliköör, pähklid. Järelmaitse on pikk ja soojendav, karamellinne magusus on nüüd tasakaalus röstise mõrkjusega.

Ainult andmed

ABV: 15,5% OG: N/A FG: N/A IBU: N/A EBC: N/A

Untappd Link

e-Pood

Noble Rot

Noble Rot

Weissenbock BA

Aroom on väga võimas ja mitmekesine. Kõigepealt tulevad esile Sauternes’ile iseloomulikud värsked magushapud puuviljased, rosinased, veinised noodid. Kui lasta klaasis õllel natuke seista, lisanduvad tammevaadised, pähklised, tubakasemad aroomid.

Maitse on üsna kuiva iseloomuga. Kõigepealt domineerivad rosinad, pähklid, kerge tanniin. Keskmaitses lisandub kreemine, nisune, banaanine maitse. Lõppmaitse on pikk ja pähkline, mängu tuleb ka alkoholine soojus. Soojematel temperatuuridel lisandub maitsesse rohkem magusust, aga esile kipub tulema ka alkohol.

Tegemist on äärmiselt mitmekihilise ning põneva joogiga, mis võiks oma iseloomult meenutada natukene ehk kuiva šerrit. Sauternes’i vaadist võiks oodata küll palju magusat, aga see kandub edasi pigem ainult aroomis. Noble Roti võiks proovida erinevate külmade snäkkida kõrvale, näiteks oliivid, kapparid, vinnutatud liha.

Serveerimissoovitus – alustada 6-8C kraadi juures ning nautida ühte klaasi pikalt, et avastad

Ainult andmed

ABV: 13% OG: 26p FG: 3,8p IBU: 17 EBC: 9

Untappd Link

e-Pood

Kuke.com

Kuke.com

Sweet Barleywine Bourbon BA

Tumepruun, uduse välimusega õlu, millel on suur ja püsiv vahumüts.

Esimene aroom – just siit see õlu omale nime leidiski – magus karamell, täpselt nagu üks aus kukekomm olema peab. Taustal on tunda ka teisi magusaid lõhnu, bourboni vaadist tulenev vanilje, pisut pähkliseid noote, kuivatatud ploomid, datlid.

Esmaaitse magus, pähkline karamell. Keskmaitses tuleb esile rohkem puidune tanniin, bourboni soojus. Järelmaitse on pikk ja tummine, palju karamelli, rosinaid, vaniljet.

Kuke.com on täidlane ja rammus õlu, mis sobib iseseisvalt magustoiduks, aga tasub proovida kindlasti ka näiteks Creme Brülee kõrvale.

Soovituslik serveerimistemperatuur 8-10C kraadi juures.

Ainult andmed

ABV: 10% OG: 28p FG: 11p IBU: 80 EBC: 60

Untappd Link

e-Pood

My Heart's in the Highlands

My Heart's in the Highlands

Single malt peated ale aged in sherry barrels

“Wherever I wander, wherever I rove,
The hills of the Highlands for ever I love.”

Seekord olid meie innustajateks Šoti mägismaa ja šoti viski. Pruulisime selle õlle turbasuitsulinnastega ja lasime sellel siis pikalt šerrivaadis küpseda. Tulemuseks on midagi, mis meenutab kääritatud viskit, kui midagi sellist üldse olemas on.

Kuna see õlu on erakordselt kange, siis on seda mõistlik nautida nagu viskit - väikesest klaasist väikeste sõõmude kaupa.

Elamus: Vähene vahukiht, mis valamisel tekib kaob kibekiirelt ja jätab klaasi oranžika õlle. Aroomis on ahju peal kuivatatud õunad, väheke datleid ja karamelli. Peategelased on muidugi turbasuits ja sherrivaat.

Kui aroomis oli alkohol üsna peidetud, siis maitses ei saa 21% kangusest kuidagi üle ega ümber. Puuviljaselt ja magusalt algavale sõõmule astub kiirel sammul sekka soojendav alkohol. Õlle iseloomu on selles õlles vähe. Pigem tasub sarnast kogemust otsida kange alkoholi maalt. Turbasuitsuliköör või miks mitte ka šoti viski.

Lõpetama jääb pikk ja tugev turbasuits, mis vaheldumisi linnaste magusama küljega jääb kurku hellitama.

Ainult andmed

ABV: 21.9% OG: N/A FG: N/A IBU: N/A EBC: N/A

Untappd Link

e-Pood

Ravnodenstvie Islay ba

Ravnodenstvie Islay ba

Imperial Stout

Külluslik šokolaadilinnastega pruulitud ja Madagascari vaniljega maitsestatud imperial stout on sündinud koostöös Peterburi pruulmeistritega. Selles pudelis on Ravnodenstvie eriversioon, mis on pikalt järelküpsenud suitsuses Šoti viski vaatides.

Ainult andmed

ABV: 12,0% OG: 28 FG: 8 IBU: 110 EBC: 120

Untappd Link

e-Pood

Heaven Hell HH BBA

Heaven Hell HH BBA

Amerikan Barley Wine BBA

Heaven Hell – Heaven Hill Bourbon Barrel Aged American Barleywine 14% Õlu on tumepruuni värvi ning sellel on väga tihe ja hästi püsiv beeš vahumüts, mis jätab klaasi seintele tiheda pitsmustri.Esimene aroom on võimas, soe, leivasupine. Avanedes lisandub üsna tugev ning magus vanilje, taustaks pähklised noodid.

Esmamaitse on magus, vaniljene, leivane. Keskmaitses on tunda tammepuiduseid, kergelt röstiseid noote. Järelmaitses tulevad esile tsitruselised, ürdised, mõrkjad, humalased maitsed. Alkoholi soojus jääb suhu pikaks ajast endast märku andma, aga seda on täpselt parasjagu.

Tegemist on oma kanguse ja stiili kohta võrdlemisi kerge kehaga ning ohtlikult lihtsasti joodava õllega. Soovitame varuda endale mitu pudelit, et siis proovida seda näiteks kahe, kolme ja miks mitte ka viie aasta pärast.

Hetkel sobib Heaven Hell nautimiseks näiteks õhtusöögi lõpetuseks koos datli toorjuustukoogiga. Serveerimissoovitus – avada pudel 6C juures ning valada välja näiteks veinipokaali või Teku õlleklaasi. Jahedamatel temperatuuridel üllatab Heaven Hell magusa ning vaniljese maitsega ning väga lihtsa joodavusega. Kui õlu on tasapisi klaasis soojenema hakanud, lisanduvad ürdisemad, humalasemad, aga ka alkohoolsemad maitsed.

Ainult andmed

ABV: 14% OG: 30P FG: 5,8 IBU: 80 EBC: 45

Untappd Link

e-Pood

Singularity

Singularity

Barrel Aged Imperial Stout

“It is done. I am Alpha and Omega, the beginning and the end. I will give unto him that is athirst of the fountain of the water of life freely.”

Revelation 21:6

Ainult andmed

ABV: 18% OG: N/A FG: N/A IBU: N/A EBC: N/A

Untappd Link

e-Pood

Vana Kalev Wild Turkey BBA

Vana Kalev Wild Turkey BBA

Imperial Baltic Porter

Vana Kalev – Wild Turkey Bourbon BA

Musta värvi õlu, väikese pruuni vahuga.

Esimene aroom on tugevalt kakaone, mõrkjalt šokolaadine, kooreliköörine. Tagaplaanil on tunda ka tubakat, kerget vaniljet. Esmamaitse on rikkalik, mõru šokolaadine, tammene. Keskmaitses tuleb esile bourbonilik magusam alkohoolsus ning vaniljesed ja karamellisemad noodid. Järelmaitses jäävad domineerima pigem röstisemad ning mõrkjamad kuivad tammevaadised nüansid. Vana Kalev on jõuline ning maitserikas kange porter neile, kes sooviksid kõledal talveõhtul end millegi erilise ning maitsvaga kosutada. Sobib suurepäraselt nii rasvase seaprae kõrvale kui ka digestiivina joomiseks.

Soovituslik serveerimistemperatuur 8-10C kraadi.

Ainult andmed

ABV: 13.5% OG: 28,7 FG: 6p IBU: 75 EBC: 100

Untappd Link

e-Pood

Põlev Jõgi Rum BA

Põlev Jõgi Rum BA

Imperial Stout

Imperial Stout, mis on pikalt laagerdunud Austraalist pärit Bundaberg rummi vaatides.

Ainult andmed

ABV: 13% OG: 29,5 FG: 7,6 IBU: 70 EBC: 150

Untappd Link

e-Pood

Põlev jõgi

Põlev jõgi

Imperial Stout

Imperial Stout, mis on pikalt laagerdunud tamme vaatides ja inspiratsiooni saanud viski suitsust ja lõkkeleegist.

Ainult andmed

ABV: 13% OG: 29,5p FG: 7,6p IBU: 70 EBC: 150

Untappd Link

e-Pood

Pimedaim tund enne koitu

Pimedaim tund enne koitu

Barrel-aged maple and tonka bean stout

Pimedamail tunnil enne koitu, kui tundub, et valgust enam polegi, kanname meie oma südames tuld. See pisike säde meie sees kannab kogu maailma soojust ja valgus kuni päikesetõusuni.

“Pimedaim tund enne koitu” on sügavmust vaadis küpsenud imperial stout, mille sünge välimuse sisse on peidetud lootuskiirena särav vahtrasiirup ja eksootilised tonkaoad.

Elamus: Sügavmusta õlut katab õhem pruunikas vahukiht, mis taandub kiirelt üksikuteks pitsisaarekesteks.

Aroomis on vihjed eelseisvale piduroale. Siit leiab nii vanilje, mandlid, martsipani kui ka vahtrasiirupi.

Keskmaitses läheb lahti priiskamine ja pillerkaar. Täidlane suutunnetus kühveldab maitsemeeltele ohtralt hõrgutisi – magus vahtrasiirup, aromaatne mokka kohv, tumemõru 98% šokolaad, magusad mandlid ja karamelline iiriskomm.

Lõpus proovivad humala mõrusus ja tammevaadi tanniiin jõudu näidata, kuid see ülestõus surutuakse kiirelt ja armutult magustoiduvürtside ja vahtrasiirupi poolt maha.

Ainult andmed

ABV: 10.5% OG: 25.5P FG: 6.9P IBU: 70 EBC: 130

Untappd Link

e-Pood

I Am What I Am

I Am What I Am

Barrel-aged naturally fermented very strong Belgian golden ale

I am what I am, and I do what I do. I expect nothing and accept everything.

Kas see on õlu? Võimalik. See on pärmiga kääritatud, linnastest veest ja humalatest jook.

Miks? Naturaalne kääritamine nii kangete õllede puhul loob palju unikaalseid aroome ja maitseid. Patt oleks seda kanti mitte uurida.

Kas see on tõesti strong Belgian golden ale? Tõenäoliselt mitte, aga see oli lähtepunkt.

Mida ma veel peaks teadma? See on väga kange õlu, parim on seda nautida nagu portveini - väikese klaasiga pika aja jooksul.

Ainult andmed

ABV: 20.0% OG: N/A FG: N/A IBU: N/A EBC: N/A

Untappd Link

e-Pood

1839

1839

East India Pale Ale

See ei ole sinu isa IPA, see on su vana-vana-vana-isa IPA. Pruulitud nii nagu seda 19 sajandi alguses ikka tehti. Burtoni vee ja ohtra East Kent Golding humalaga.

Troopilist merereisi ei hakanud me ette võtma, küll aga küpsesid vähesed tammevaadid kogu meie kuuma suve õues, saades osa nii kuumast päikesest kui jahedatest öödest.

Ajastule kohaselt võttis aastapikkusest küpsemisest osa ka brettanomyces claussenii. Tänapäeva IPA’ga see õlu ei sarnane, aga eks elu olegi edasi läinud. 19 saj. alguses ei olnud ei nutitelefone ega Internetti, elektrist rääkimata.

Elamus: Kui korgiga maadlemine on lõppenud, siis saab klaasi täita sügavkollase, kergelt punaka tooniga, kirkalt selge õllega, mille õbluke vahukiht kiirelt hajub.

Aroomis on brett, ei mitte see hobusetekk või laudalüürika, vaid vana hea inglise Brettanomyces claussenii. Elegantselt puuviljane, sõstraselt marjane, värskelt vürtsikas. Siit ja sealt sealt on tammevaadi vanilje läbi kumamas.

Esimene sõõm. Aeg ja tammevaat on sellel IPA’l kõik nurgad ümaraks lihvinud. Breti puuviljane mõrkjus ja linnase magusus sätivad ennast viisakalt tantsuplatsile valssi keerutama. Esimesed vaoshoitud sammud muutuvad kiiresti uljasteks poognateks et siis kirgliku ja vürtsika embusega lõppeda.

Ja lõpp. Jah, see on IPA. Vaikselt aga kindlalt hakkab kõik see humalakilode mõrusus ennast keele peale kokku korjama. Kui nüüd on kannatust oodata ennem järgmist lonksu, siis saab selle mõrkja meki muutumist nautida kohe mitme minuti jagu.

Ainult andmed

ABV: 9.5% OG: 19.6P FG: 2.6P IBU: 80 EBC: 9

Untappd Link

e-Pood

Yin 25/Yang 75

Yin 25/Yang 75

Wild Brett Belgian Strong Bourbon BA Solera Cognac

Yin 25% Yang 75% on segu kahest täielikult vastanduvast metsikust ja hapust õllest, mis tasakaalustavad teineteist ning muutuvad aastate möödudes üheks.

Ainult andmed

ABV: 9,5% OG: 18,3 FG: 1,1 IBU: 10 EBC: 20

Untappd Link

e-Pood

Yin 75/Yang 25

Yin 75/Yang 25

Wild Brett Belgian Strong Bourbon BA Solera Cognac

Yin 75% Yang 25% on segu kahest täielikult vastanduvast metsikust ja hapust õllest, mis tasakaalustavad teineteist ning muutuvad aastate möödudes üheks.

Ainult andmed

ABV: 9,5% OG: 18,3 FG: 1,1 IBU: 10 EBC: 17

Untappd Link

e-Pood