2020 aasta käsitööõlled

Väike Roheline Draakon

Väike Roheline Draakon

Spiced sour

Selles eksootilises ja värskendavas hapuõlles saavad kokku idamaine Wasabi ja Spirulina vetikas. Pruulitud mõeldes palavale suvepäevale ja aasia toidule.

Ainult andmed

ABV: 4,0% OG: 9,2 FG: 1,5 IBU: 5 EBC: N/A

Untappd Link

Väike Punane Draakon

Väike Punane Draakon

Spiced sour

Selles eksootilises ja värskendavas hapuõlles saavad kokku Hibiskus ja Tšilli. Pruulitud mõeldes palavale suvepäevale ja teravale aasia toidule.

Ainult andmed

ABV: 4,0% OG: 9,2 FG: 1,5 IBU: 5 EBC: N/A

Untappd Link

The World Is Your Oyster

The World Is Your Oyster

Imperial Sour Ale

Mereannid on õlle jaoks alati väljakutse olnud. Eks sobitada ühte-teist annab, aga briljantset sobivust on raske leida. See õlu on pruulitud, et seda lünka täita. Tulemuseks on kange hapu õlu, mis ei mahu ühegi olemasoleva õllestiili alla, seega tegime päris uue “imperial sour ale”.

“Why then the world’s mine oyster
Which I with sword will open.”
– The Merry Wives Of Windsor Act 2, scene 2, 2–5

Elamus: Hele-hele kollane õlu, mille lumivalge ja õhuline vahukiht vajub kiirelt olematuks.

Aroom annab juba mõista, et päris tavalise õllega tegemist ei ole. Sidrun, valge sõstar, hapukas viil ananassi. Kogemustega hapuõlle nautija leiab üles ka lakto-käärituse isemoodi puuviljasuse.

Esimene sõõm on kirgas ja värskendav. Õllele tavapäraseid maitsed sellest joogist väga otsida ei tasu. Ei ole siin ei humala aroomi ja mõrkjust ega linnaste veetlevat magusust või šokolaadist rösti. Mõtted tasub heaga kuiva valge veini suunas seada. Hapukas sidrun ja natuke mõrkjas laim. Vihjed virsikule. Linnased läbi hapu prisma saavad endale mesise rüü selga.

Järelmaitses jääb tooni andma puuviljane hapukus, mis aegamööda pisut koovaks muutub.

Sobib suurepäraselt koos mereandidega. Näiteks Gillardeau austritega.

Ainult andmed

ABV: 8.5% OG: 17.5 FG: 5.8 IBU: 5 EBC: 9

Untappd Link

e-Pood

Teadsin Kohe, Et Oled Imeline

Teadsin Kohe, Et Oled Imeline

Strawberry Pilsner

Märkasin sind juba kaugelt. Sa paistad ju lihtsalt silma. Sa olid mu lemmik esimesest silmapilgust. Uskusin, et oled imeline. Kõik ju armastavad maasikaid.

“Teadsin kohe, et oled imeline” on maasikapilsner, kus on kokku saanud kaks aegumatut lemmikut – maasikad ja pilsner.

Elamus: Helevalge, kõrge vahukiht katab klaasis pilsneri, mille kuldkollast tooni on maasikad nõksukese punase poole kallutanud. Aroomis trügivad esile maasikad. Värsked, metsalagendikult korjatud maasikad, mis koju viimiseks timutikõrte otsa vanikuteks on aetud.

Aroom paneb hetkeks kõhklema. Kas klaasis on ikka õlu või moodne mehujas marjavein, mida mõnikord õlle pähe müüakse? Esimene sõõm hajutab kõik kahtlused – see on ju vana hea pilsner. Õrnalt mõrkjas ja karastav õlu, selline nagu pilsner ikka olema peab. Ainult vähese maasikaga.

Järelmaitseks jääb mõnus maasikas keelele pai tegema.

Ainult andmed

ABV: 5.5% OG: 13.6P FG: 3.5P IBU: 18 EBC: 6

Untappd Link

e-Pood

Kolka

Kolka

Spiced Carrot Ale

Kui Eesti ja Läti pruulikojad otsustavad koos pruulida, siis tasub kindlasti Liivimaa poole vaadata. Sklandrausis on Liivimaalt pärit magus pirukas, mis on küpsetatud rukkijahust, täidetud kartuli- ja porgandipudruga ning maitsestatud kaneeli ja köömnetega. Ja kui see ei tundu nagu suurepärane idee ühe õlle pruulimiseks, siis sa ei tunne käsitööõlle pruulijaid.

Mis värk selle tuletorniga on? See on üks kaunis pärl, mis on peidus Kolka lähedal meres. Kindlasti väärt külastamist.

Elamus: Sügavpunase õlle peale tekib paks beežikas vahukiht, mis hajub üsna ruttu. Aroom on intensiivne ja vürtsikas. Melass, rukkilinnased, tume karamell, krõbe porgandipirukas.

Sõõmu alguses domineerib melass, millele lisab põnevust magusalt juurviljane porgand ning õllele lisatud vürtsid.

Lõppmaitses taanduvad intensiivsed toonid ning mõnusaks mekiks jääb suhu köömnetega küpsetatud krõbe rukkileib.

Ainult andmed

ABV: 7.0% OG: 18.3P FG: 5.8P IBU: 35 EBC: 50

Untappd Link

e-Pood

Doomino Efekt

Doomino Efekt

Sour Red Ale

“Doomino Effekt” on metsiku pärmiga kääritatud hapu punane õlu, mis on valmistatud solera meetodil. Igal aastal võtame tammevaatidest välja poole õllest ja jätame teise poole uuele pruulile iseloomu edasi andma. Nii saab see õlu meilt alguseks väikese müksu ja astub edasi omapead.

Mõnikord tuleb uute maitsete saamiseks lasta asjadel oma rada minna.

Elamus: Klaasi täidab punakates toonide õlu, mida katab õrn beežikas vahukiht, Vaht taandub kiirelt tihedaks kirmeks, mis jääb pikalt kestma ja klaasi uhke pitsimustriga ehtima.

Aroomis trügivad kõigepealt esile metsikuma iseloomuga luuviljad – kirsid, alõtšad, kreegid? Pigem vist alõtšad, sest kohe järgneb tugev happeline ja veinine aroom.

Sõõm üllatab jõuliselt hapu algusega. Üle keele tormab lausa hapude armee – teravalt hapu, laisalt voogav bretiline mõrkjashapu, kurku kriipiv hapu. Kui hapud on tandril pusklemise lõpetanud tuleb marjasemate maitsete kord, magushapud luuviljad ja punased marjad. Isegi midagi päris magusat jääb momendiks keelele peatuma.

Maitset jääb lõpetama kurku kriipiv hapu noot, mis vaikselt luuviljade veetlevaks hapukaks mõrkjuseks muutub.

Ainult andmed

ABV: 7.5% OG: N/A FG: N/A IBU: N/A EBC: N/A

Untappd Link

Harassment by Barley Wine

Harassment by Barley Wine

Barleywine

Sometimes lose, always win.

Kastanpruuni värvi ning kollakas-beeži hästi püsiva vahuga õlu, mille aroomis tulevad kõigepealt esile iirise, karamelli ja lehmakommilikud magusad noodid. Taustal on tundra humalate troopilisi, tsitruselisi, kergelt mündiseid aroome. Esmamaitse on magusama profiiliga – karamell, iiris, rosinad, leivasupp. Keskmaitses tõusevad esile rohkem troopilised, tsitruselised noodid ning järelmaitse on iirikohvilik, kergelt röstine, siidise tekstuuriga ning soojendava alkohoolsusega.

Oma kanguse juures on tegemist ohtlikult kergesti joodava ning väga nauditava õllega, mis sobib ideaalselt näiteks nii mooritud lamba kui ka creme brülee kõrvale.

Soovituslik serveerimistemperatuur 8-10C

Ainult andmed

ABV: 13,0% OG: 30,5p FG: 7,9p IBU: 80 EBC: 44

Untappd Link

Red Mango Down

Red Mango Down

Fruited Imperial Gose

We got the red mango down, we got the red mango down. Chilli is flaked and mango is pureed. Roger that. Over and out.

Ainult andmed

ABV: 8,0% OG: 18,2 FG: 1,3 IBU: 15 EBC: 4

Untappd Link

Harassment by stout

Harassment by stout

Imperial Stout

Sometimes lose, always win.

Ainult andmed

ABV: 13,0% OG: 29,5p FG: 7,6p IBU: 70 EBC: 150

Untappd Link

Jääkuninganna

Jääkuninganna

Ice Distilled Imperial Sour Ale

Jääkuninganna on hapuõlu, mis on uuesti sündinud kuninglikku kõrgusesse läbi jääkristallide. Tulemuseks on kange ja tugevaid maitseid pakkuv jook, mida on esmakohtumisel raske isegi õlleks pidada. Unusta eelarvamused ja lase jõulistel maitsetel ennast julgelt kanda.

Ainult andmed

ABV: 16% OG: 31 FG: 4 IBU: 10 EBC: 6

Untappd Link

Kirss Tordil

Kirss Tordil

Hefeweizen with cherries

Hefeweizen on kuningliku ajalooga õllestiil ja see vist pelutabki stiilidega katsetajad eemale. Sellest on natuke kahju, sest tegemist on väga erilise ja põneva õllega.

Meie otsustasime selle uhke õlle segada seljatäie Morello kirssidega. Tulemuseks on sügavpunane ja pisut hägune õlu kus saavad kokku ajaline ja ajatu, et üksteis täiendades päris uusi ja põnevaid elamusi luua.

Elamus: Heffe kõrge ja õhuline vahukiht on saanud endale kirssidest õrnalt roosaka jume. Hägusa õlle on kirsid värvinud sügavpunaseks.

Aroomis on magusa banaani ja vürtsika nelgi juurde tasutaks tekkinud kirsside mõnusalt mahlane noot.

Sõõm algab nagu ühelt klassikaliselt nisuõllelt oodata võiks. Särtsakas mull ning pehme ja hapukas nisu. Selle asemel, et lõppeda lihtsa karastava lonksuna, astub eesriide varjust lavale kirss. Nisõlle hapukus ulatab teatepulga elegantselt kirsi hapukusele ja sõit läheb edasi. Lisaks punasele värvile annab kirss mahlakat marjasust ja õige pisut ka bretti-laadset mõrusust.

Lõppu jääb magus ja luuviljane kirss mille vahele pistetakse nii vürtsikalt nelgiseid kui mahedalt banaaniseid hetki.

Ainult andmed

ABV: 5.0% OG: 12.9P FG: 3.4P IBU: 17 EBC: N/A

Untappd Link

e-Pood