2019 aasta käsitööõlled

The World Is Your Oyster

The World Is Your Oyster

Imperial Sour Ale

Mereannid on õlle jaoks alati väljakutse olnud. Eks sobitada ühte-teist annab, aga briljantset sobivust on raske leida. See õlu on pruulitud, et seda lünka täita. Tulemuseks on kange hapu õlu, mis ei mahu ühegi olemasoleva õllestiili alla, seega tegime päris uue “imperial sour ale”.

“Why then the world’s mine oyster
Which I with sword will open.”
– The Merry Wives Of Windsor Act 2, scene 2, 2–5

Elamus: Hele-hele kollane õlu, mille lumivalge ja õhuline vahukiht vajub kiirelt olematuks.

Aroom annab juba mõista, et päris tavalise õllega tegemist ei ole. Sidrun, valge sõstar, hapukas viil ananassi. Kogemustega hapuõlle nautija leiab üles ka lakto-käärituse isemoodi puuviljasuse.

Esimene sõõm on kirgas ja värskendav. Õllele tavapäraseid maitsed sellest joogist väga otsida ei tasu. Ei ole siin ei humala aroomi ja mõrkjust ega linnaste veetlevat magusust või šokolaadist rösti. Mõtted tasub heaga kuiva valge veini suunas seada. Hapukas sidrun ja natuke mõrkjas laim. Vihjed virsikule. Linnased läbi hapu prisma saavad endale mesise rüü selga.

Järelmaitses jääb tooni andma puuviljane hapukus, mis aegamööda pisut koovaks muutub.

Sobib suurepäraselt koos mereandidega. Näiteks Gillardeau austritega.

Ainult andmed

ABV: 8.5% OG: 17.5 FG: 5.8 IBU: 5 EBC: 9

Untappd Link

e-Pood

Teadsin Kohe, Et Oled Imeline

Teadsin Kohe, Et Oled Imeline

Strawberry Pilsner

Märkasin sind juba kaugelt. Sa paistad ju lihtsalt silma. Sa olid mu lemmik esimesest silmapilgust. Uskusin, et oled imeline. Kõik ju armastavad maasikaid.

“Teadsin kohe, et oled imeline” on maasikapilsner, kus on kokku saanud kaks aegumatut lemmikut – maasikad ja pilsner.

Elamus: Helevalge, kõrge vahukiht katab klaasis pilsneri, mille kuldkollast tooni on maasikad nõksukese punase poole kallutanud. Aroomis trügivad esile maasikad. Värsked, metsalagendikult korjatud maasikad, mis koju viimiseks timutikõrte otsa vanikuteks on aetud.

Aroom paneb hetkeks kõhklema. Kas klaasis on ikka õlu või moodne mehujas marjavein, mida mõnikord õlle pähe müüakse? Esimene sõõm hajutab kõik kahtlused – see on ju vana hea pilsner. Õrnalt mõrkjas ja karastav õlu, selline nagu pilsner ikka olema peab. Ainult vähese maasikaga.

Järelmaitseks jääb mõnus maasikas keelele pai tegema.

Ainult andmed

ABV: 5.5% OG: 13.6P FG: 3.5P IBU: 18 EBC: 6

Untappd Link

e-Pood

Kolka

Kolka

Spiced Carrot Ale

Kui Eesti ja Läti pruulikojad otsustavad koos pruulida, siis tasub kindlasti Liivimaa poole vaadata. Sklandrausis on Liivimaalt pärit magus pirukas, mis on küpsetatud rukkijahust, täidetud kartuli- ja porgandipudruga ning maitsestatud kaneeli ja köömnetega. Ja kui see ei tundu nagu suurepärane idee ühe õlle pruulimiseks, siis sa ei tunne käsitööõlle pruulijaid.

Mis värk selle tuletorniga on? See on üks kaunis pärl, mis on peidus Kolka lähedal meres. Kindlasti väärt külastamist.

Elamus: Sügavpunase õlle peale tekib paks beežikas vahukiht, mis hajub üsna ruttu. Aroom on intensiivne ja vürtsikas. Melass, rukkilinnased, tume karamell, krõbe porgandipirukas.

Sõõmu alguses domineerib melass, millele lisab põnevust magusalt juurviljane porgand ning õllele lisatud vürtsid.

Lõppmaitses taanduvad intensiivsed toonid ning mõnusaks mekiks jääb suhu köömnetega küpsetatud krõbe rukkileib.

Ainult andmed

ABV: 7.0% OG: 18.3P FG: 5.8P IBU: 35 EBC: 50

Untappd Link

e-Pood

My Name Is Legion

My Name Is Legion

Double ice distilled double barrel-aged barley wine

Who are you?

My name is Legion, for I’m not one thing but many.

Elamus: Selle õlle nautimiseks on vaja aega, konjakiklaasi ja soovitavalt ka head sõpra. Peaaegu karboneerimata õlle vahukiht on õrnõbluke ja hajub kiiresti ning klaasi jääb merevaigukarva jook, mis sarnaneb rohkem konjakile kui õllele.

Kui õlu on tulnud külmast, siis on nüüd just paras aeg sõbraga juttu ajada ja lasta õllel natuke hingata ja soojeneda. Jõulise kange alkoholi aroomi alt hakkab vaikselt kooruma õlle enda iseloom. Iirised, kodus tehtud kukekomm, kauge mälestus konjakivaadist ja midagi puuviljast ja magusat Jurançon’i valge veini vaadist.

Maitse-elamust alustab jõuline ja keelt põletav alkohol, kogemus, mis pigem paneb konjaki või viskisõbra muigama ja tavaliselt õlledest üsna kaugele jääb. Erinevalt kangest alkoholist jääb keelt katma jäädestileeritud õlle kleepjas palett. Maitses on olemas kõik see, mida aroom lubas. Juurde tulevad konjakis leotatud mustad ploomid, bareywine’i rosinad ja kuivatatud aprikooside hapusus, vanilje.

Järelmaitses jäävad domineerima pikast ja mitmekesisest vaadilaagerdusest õlle sisse kolinud tanniinised toonid.

Selle õlle kirjeldamine on väga raske, sest iga järgmine sõõm toob juurde uusi maitseid ja mõtteid. Kiirustada kindlasti ei tasu. Võibolla peaks head sõbrad, kellega seda erakordselt kanget õlut jagada ning maitsmispauside ajal vanu häid aegu meenutada, olema eelduse, et üldse selle õlle kallale minna?

Ainult andmed

ABV: 22.0% OG: N/A FG: N/A IBU: N/A EBC: N/A

Untappd Link

e-Pood

Enne Üheksat

Enne Üheksat

Peppermint Stout

Selles õlles saavad kokku tume, mõrkjas šokolaad ja roheline, värskendav piparmünt. Sobib suurepäraselt lõpetama uhket õhtusööki või siis ka päris omaette nautimiseks.

Ainult andmed

ABV: 10.5% OG: 26.0P FG: 7.7P IBU: 110 EBC: 150

Untappd Link

e-Pood

Doomino Efekt

Doomino Efekt

Sour Red Ale

“Doomino Effekt” on metsiku pärmiga kääritatud hapu punane õlu, mis on valmistatud solera meetodil. Igal aastal võtame tammevaatidest välja poole õllest ja jätame teise poole uuele pruulile iseloomu edasi andma. Nii saab see õlu meilt alguseks väikese müksu ja astub edasi omapead.

Mõnikord tuleb uute maitsete saamiseks lasta asjadel oma rada minna.

Elamus: Klaasi täidab punakates toonide õlu, mida katab õrn beežikas vahukiht, Vaht taandub kiirelt tihedaks kirmeks, mis jääb pikalt kestma ja klaasi uhke pitsimustriga ehtima.

Aroomis trügivad kõigepealt esile metsikuma iseloomuga luuviljad – kirsid, alõtšad, kreegid? Pigem vist alõtšad, sest kohe järgneb tugev happeline ja veinine aroom.

Sõõm üllatab jõuliselt hapu algusega. Üle keele tormab lausa hapude armee – teravalt hapu, laisalt voogav bretiline mõrkjashapu, kurku kriipiv hapu. Kui hapud on tandril pusklemise lõpetanud tuleb marjasemate maitsete kord, magushapud luuviljad ja punased marjad. Isegi midagi päris magusat jääb momendiks keelele peatuma.

Maitset jääb lõpetama kurku kriipiv hapu noot, mis vaikselt luuviljade veetlevaks hapukaks mõrkjuseks muutub.

Ainult andmed

ABV: 7.5% OG: N/A FG: N/A IBU: N/A EBC: N/A

Untappd Link

Vanaisa Kirsitubakas

Vanaisa Kirsitubakas

Spiced Porter with Cherries

Mõned mälestused on nagu kirsitubakas. Mõrkjad ja magusad. Põimivad ennast su riietesse ja juustesse ja ära ei lähe. Ja mõnikord ei tahagi, et läheksid. Nagu mälestus valge habemega taadist, kes muinasjutuvõlurina tare kõrval piipu popsutas.

“Vanaisa kirsitubakas” on porter, millele annavad kirsitubaka hõngu ehtsad kirsid ja eksootiline Timiz pipar.

Elamus: Mustjaspruun õlu kaob paksu tiheda helebeeži vahukihi alla. Aroomis seguneb porteri röstiste nootidega Timiz pipra magusmõrkjas, suitsune ja tubakane iseloom.

Siidiselt pehme sõõm algab ootuspäraselt röstiselt ja šokolaadiselt. Seejärel hakkavad maitset kujundama Timiz pipar ja kirsid. Havanna tubakas, eukalüptilõke, mahlased marjad, kirsi habras hapukus lootusetult rinda pistmas karamell-linnaste magususega.

Lõppmaitses jääb kaleidoskoobina keerlema – külm kohv, tubakas, suitsune lõke, piimašokolaad, humalate mõrusus, kirsi magushapu veetlus.

Ainult andmed

ABV: 6.5% OG: 17.5 FG: 5.8 IBU: 50 EBC: 50

Untappd Link

e-Pood

Põrgukoer

Põrgukoer

Triple IPA

Põrgukoer oma kolme peaga vaatab korraga minevikku, olevikku ja tulevikku. Selles õlles on kokku pandud see, mis on juba tehtud; see, mis on teoksil ja see, mis on tulemas.

“Põrgukoer” on kolmekordne IPA, kus humalatega pole kokku hoitud. Kogu kolmetunnise keedu ajal on sinna 3 x 3 x 3 korral humalaid lisatud ja käärituses 3 x 3 korda kuivhumaldatud. Tulemuseks on 3x IPA, mis humalatest rõkkab.

Elamus: “Põrgukoer” on natuke teistmoodi kolmekordne IPA. Selmet edvistada puuviljaselt hõrkude aroomidega vaatab põrgukoera üks pea ajas tagasi. Sinna, kus IPA’d oli veel mõrud. Ülipika õllekeedu käigus sai Põrgukoer iga 10 minuti järel seltsiks kilo humalaid. Tulemus ei lase ennast kaua oodata. Või noh, tegelikult ikka laseb küll. Humalatest üleküllastunud lonks algab aeglaselt ja ohutult nagu tsunami kaugel horisondil. Jõuliselt humalatest küllastunud aroom jätab pikast keedust karamelliseerunud linnased kuhugi kaugele kaugele tahaplaanile. Õlle kangus on humalakihi all peidus, aga pigem võimendab kogemust, kui peidab seda. Kirbes keskmaitses on pihlakad ja metsik õun. Korraks võitlusringi pääsenud linnaste magus mekk lüüakse humalate poolt kiirest ringist välja. Kas see on nüüd kõik? Oh ei, kilode kaupa keetu lisatud humalate hiidlaine hakkab kiirust ja jõudu kogudes randa jõudma. Mõrusus pigistab keele kruustangide vahele ja hakkab agaralt pöördeid peale keerama. Kogu selles humalases valus ei puudu oma veider võlu. Mõrususes poolt muserdatud keel jääb kergelt koov, nagu hiidlainepoolt rüüstatud rand. Olen ma nüüd piisavalt julge, et järgmine lonks võtta?

Ainult andmed

ABV: 12.0% OG: N/A FG: N/A IBU: 110 EBC: N/A

Untappd Link

e-Pood

Jääkuninganna

Jääkuninganna

Ice Distilled Imperial Sour Ale

Jääkuninganna on hapuõlu, mis on uuesti sündinud kuninglikku kõrgusesse läbi jääkristallide. Tulemuseks on kange ja tugevaid maitseid pakkuv jook, mida on esmakohtumisel raske isegi õlleks pidada. Unusta eelarvamused ja lase jõulistel maitsetel ennast julgelt kanda.

Ainult andmed

ABV: 16% OG: 31 FG: 4 IBU: 10 EBC: 6

Untappd Link

Rinse Water

Rinse Water

Cascadian Dark Ale

See õlu poeb sulle naha alla. Must pipar selles õlles torkab sind nagu tätoveerija nõel. Sellele järgneb humalate surisev ja rahustav mõrusus. Rahu, see on kohe läbi ja juba ruttavad mõtted järgmist meistriteost planeerima.

Rinse Water on pruulitud koostöös Bad Pen Pal tattookunstnike ja Pudeli baariga.

Elamus: Tumepruuni, peaaegu musta õlut katab kohev ja tugev, helepruun vahukiht Aroomis on karamell ja humalad, must Tellicherry pipar, mõrkjad, vürtsised piparkoogid.

Mõnusalt ümar lonks mängib läbi kogu selle maitsete kaleidoskoobi, mille poolest Cascadian Dark Ale tuntud on. Värskendav ja marjane algus, kuhu hakatakse sisse põimima erinevaid nüansse - kohvi, apelsinishokolaad, vihje röstitud krõbedale leivakoorukesele.

Kurgulaes jääb sõõmu jääb lõpetama musta pipra vürtsikas surin, millele sätib ennast sõbraks kõrvale humalate hoogu koguv mõrusus.

Ainult andmed

ABV: 6.5% OG: 16.2 FG: 4.3 IBU: 55 EBC: 50

Untappd Link

e-Pood

Keelatud Armastus

Keelatud Armastus

Hefeweizen with lime

Selle üle, kas hefeweizen ’ile on kohane lisada lõiguke laimi, on palju vaidlusi peetud. Selleks, et mitte narri olukorda jääda, tegime me selle juba pruulikojas ära. Ehtne saksapärane nisuõlu koos ohtra laimiga. Kui meeldib, võid nautida, vaba otsuse koormast ja võltsvagaduse süütundest.

Ainult andmed

ABV: 5.0% OG: 12.9P FG: 3.4P IBU: 17 EBC: 7

Untappd Link

e-Pood

Kirss Tordil

Kirss Tordil

Hefeweizen with cherries

Hefeweizen on kuningliku ajalooga õllestiil ja see vist pelutabki stiilidega katsetajad eemale. Sellest on natuke kahju, sest tegemist on väga erilise ja põneva õllega.

Meie otsustasime selle uhke õlle segada seljatäie Morello kirssidega. Tulemuseks on sügavpunane ja pisut hägune õlu kus saavad kokku ajaline ja ajatu, et üksteis täiendades päris uusi ja põnevaid elamusi luua.

Elamus: Heffe kõrge ja õhuline vahukiht on saanud endale kirssidest õrnalt roosaka jume. Hägusa õlle on kirsid värvinud sügavpunaseks.

Aroomis on magusa banaani ja vürtsika nelgi juurde tasutaks tekkinud kirsside mõnusalt mahlane noot.

Sõõm algab nagu ühelt klassikaliselt nisuõllelt oodata võiks. Särtsakas mull ning pehme ja hapukas nisu. Selle asemel, et lõppeda lihtsa karastava lonksuna, astub eesriide varjust lavale kirss. Nisõlle hapukus ulatab teatepulga elegantselt kirsi hapukusele ja sõit läheb edasi. Lisaks punasele värvile annab kirss mahlakat marjasust ja õige pisut ka bretti-laadset mõrusust.

Lõppu jääb magus ja luuviljane kirss mille vahele pistetakse nii vürtsikalt nelgiseid kui mahedalt banaaniseid hetki.

Ainult andmed

ABV: 5.0% OG: 12.9P FG: 3.4P IBU: 17 EBC: N/A

Untappd Link

e-Pood

Ja päike tõuseb

Ja päike tõuseb

Barrel Aged Double IPA

Meie sihitu uitamise magus valu. Meie võimetus ausalt ja vahetult suhelda, mis viib valede ja hävinguni. Meid igavesti meelitav tühiste naudingute sireenilaul. Hoolikalt valitud naljadega vürtsitatud ekspressliin läbi käest lastud võimaluste. Kõik see on hoolikalt ja piinliku täpsusega selle õlle sisse pandud.

“Ja päike tõuseb” on Kuuba rummi vaadis küpsenud topelt-IPA – stiile siduv ja lõhkuv eskapistlik kõrvalepõige hedonistlikku maailma, näitamaks sulle, et seal pole lahendust.

Ainult andmed

ABV: 10.0% OG: 22.0P FG: 4.5P IBU: 67 EBC: 31

Untappd Link

e-Pood

Übermensch

Übermensch

Quintuple Session IPA

Was gross ist am Menschen, das ist, dass er eine Brücke und kein Zweck ist: was geliebt werden kann am Menschen, das ist, dass er ein Übergang und ein Untergang ist.

Also sprach Zarathustra

Ainult andmed

ABV: 20.0% OG: N/A FG: N/A IBU: N/A EBC: N/A

Untappd Link

e-Pood